Skotská
Značky
Co je to whisky?
Skotskou whisky (Scotch whisky) Spojené království poprvé definovalo v roce 1909. Legislativou Evropské unie byla přijata o 80 let později. Pro tyto účely znamená Scotch whisky lihovinu, která byla vyrobena v lihovaru ve Skotsku. Skotská se musí vyrábět z vody a sladového ječmene, může se také přidat jiné obilí. Kvašení se uskutečňuje za pomoci kvasinek. Následně lihovina zraje v max. 700 l sudech po dobu minimálně tří let. K hotovému produktu se nepřidává nic kromě vody a lihovarnického karamelu.
Jak se vyrábí skotská?
Výroba sladové whisky začíná sladováním ječmene. Zrna jsou poté namočena na dva až tři dny ve vodě a ponechána, aby osm až dvanáct dní klíčila. V té době se v zrnu aktivuje enzym diastáza, který rozkládá cukry složité (škrob) na cukry jednoduché (zkvasitelné). V době, kdy má klíček cca 3-7 mm, je růst pomocí teplého kouře zastaven. Usušený slad se následně rozemele na tzv. grist a umístí do velkých kádí, které se naplní horkou vodou. Ze sladu se začíná louhovat cukr. Nasládlá tekutina se přečerpá, ochladí a zakvasí kvasinkami, jež přeměňují cukry na alkohol a kysličník uhličitý. Po fermentaci má tekutina nízký objem procenta alkoholu, proto se provádí dvoustupňová destilace na surový destilát, který se dává zrát do dubových sudů. Po skončení zrání je buď lahvován jako Single Malt Scotch whisky, nebo připraven účastnit se tvorby směsí (Blended Scotch whisky).
Jak se pije skotská whisky?
Celé spektrum chuti vynikne, když je whisky v pokojové teplotě. Sklenička na whisky má stopku a větší objem. Další oblíbený způsob servírování je s pár kapkami nechlazené pramenité vody bez bublinek. Blended whisky se může podávat s ledem v široké sklenici.