Investiční láhve

9 položek celkem

Cena

841069000
1841069000

Značky

Položek k zobrazení: 9

e95yngle

Na zhodnocení lahví má vliv několik důležitých proměnných. Je zde nutná míra edukace a informovanosti o investici / láhvi. Například zda palírna ještě vůbec existuje, nebo před jakou dobou ukončila svoji činnost. Palírny, které skončily, v 70. a 80. letech, teď zažívají velké zhodnocení (Inverleven, Glen Mhor, Glen Albyn). Některé uzavřené v 90. a nultých letech ještě pár roků na svůj vrchol počkají, nicméně nárůst cen je také enormní (Imperial, Caiperdonich).

Někdy se může stát, že palírna znovuobnoví svůj provoz (Rosebank, Port Ellen, Brora, Bladnoch) a to také může ovlivnit cenu starších lahví. Další velkou roli samozřejmě hraje prestiž palírny. Čtyřicetiletá skotská single malt whisky se dá v dnešní době koupit od 15.000 do 90.000 korun.

 

 

Vzrůstající poptávka

Palírny začaly postupně zjišťovat vzrůstající poptávku po whisky a s tím i spojenou vyhlídku příjmů z prodeje exkluzivních produktů, nejen z tzv. “core range” (základní produktová řada). Pro zlepšení cash flow, představila řada palíren svůj “cask” program, kdy bylo možno zakoupit sud a nechat jej dále zrát v daňových skladech ve Skotsku. Kolem roku 2010 hodně palíren uvedlo své limitované edice, které vydávají k příležitosti výročí, festivalů apod. Největší boom spojený s investicemi do whisky nastal v posledních pěti letech. S tím je samozřejmě spojen nárůst cen těchto investičních lahví. Kdo je koupil v dřívější době, může dosáhnout ‘příjemného’ zhodnocení i 30%.

Záruka nákupu

Zárukou jsou nákupy na ověřených webech (www.prestigeselection.cz). Dále je trend, že se hodně dovozců a obchodníků zaměřuje na dovoz speciálních lahví. Ovšem je zde několik rizik, nejen finančních. V zahraničí pak, pokud se budeme bavit o největší frekvenci uskutečněných prodejů a výběru unikátních lahví, tak jsou to ostrovy, zejména Londýn a Edinburgh. V našich geografických končinách jsou aktivní například aukce v Německu.

Nákupy přes neověřené eshopy, mohou být riskantní. Z doby nedávno minulé jsou známé fake stáčení z renomovaných palíren (Glenlivet atd.). Proč si myslíte, že na ebay.com lze prodat prázdnou lahev a box od Glenlivet Cipher za 30 EUR. Sám mám těchto prázdných lahví a boxů desítky, ale nikdy bych to neudělal.

Jaké investiční lahve koupit?

V dnešní době bych vsadil na velké a známé hráče na trhu. V Irsku by to určitě byl první luxusní blend Midleton Very Rare, každý ročník se vydává nová edice. Kompletní sérii od roku 1984 koupíte na dublinském letišti za 100.000 EURO. V souvislosti s novou řadou se v ČR dá ještě zakoupit Jameson Limited Reserve 18 y.o., nová láhev zvedne hodnotu staršího stáčení. Také v souvislosti s rebrandingem a novou filosofií palírny půjdou cenově nahoru stáčení od palírny Longmorn. Určitě nešlápnete vedle s lahvemi od palíren The Glenlivet a Aberlour, která nabízí také limitované edice, single cask stáčení nebo batch sudové síly.

Zajímavou limitovanou edicí byl například The Glenlivet Cipher. Elegantní černá láhev z neprůhledného skla byla na trh uvedena s tajným chuťovým profilem a bez jakýchkoliv bližších informací. Milovníci whisky si tak mohli pomocí interakce s webem značky otestovat svoje schopnosti rozpoznat její jednotlivé složky. První indicií a začátkem cesty k dešifrování chuťového profilu byl kód v – na první pohled náhodném – seskupení písmen na přední straně láhve, ukrývající jednu ze základních složek whisky.

Investiční lahve v ČR

Do ČR bylo dovezeno 250 lahví, cena byla 2.599 CZK (www.prestigeselection.cz). V porovnání se zahraničím, kde se cena už pohybovala okolo 150 EUR. Investičně lákavé kousky můžeme také najít v segmentu blended whisky. Exkluzivní Chivas Regal The Icon, který v obsahuje unikátní single malts z již zaniklých palíren, bude také časem stoupat na hodnotě. Cena této láhve je 80.000 CZK. Glenlivet 50 y.o. Winchester Collection 1966 za 525.000 Kč. Nicméně jsou lahve v řádech desetitisíců, které mají také zajímavý investiční potenciál.

Ty nejdražší lahve ze 40. a 50. let zakoupené v roce 2010 dosahují k dnešnímu dni zhodnocení kolem až 400 % své ceny!

 

Autorem textu je Zdeněk Kortiš, přední znalec whisky a whisky ambassador, majitel oceňovaného olomouckého baru The Black Stuff Irish Pub.